Na podstawie § 8 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych, ustala się następującą procedurę zwalniania z zajęć wf uczniów ZS nr1 w Grodzisku Mazowieckim.

1. Uczeń ubiegający się o zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego przedkłada dyrektorowi  szkoły podanie rodziców/opiekunów prawnych z dołączonym do niego zaświadczeniem  lekarza specjalisty. Dokumenty te uczeń składa w sekretariacie uczniowskim.

2. Dyrektor szkoły na podstawie otrzymanych dokumentów podejmuje decyzję o zwolnieniu ucznia z zajęć wychowania fizycznego. O podjętej decyzji informuje rodzica ucznia, wychowawcę klasy  i nauczyciela przedmiotu.

3. Decyzje Dyrektora szkoły w sprawie zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego są numerowane i stanowią dokumentację przebiegu nauczania ucznia (są dołączane do arkuszy ocen).

4. Wydanie decyzji o zwolnieniu ucznia z zajęć wf jest równoznaczne z brakiem rocznej oceny klasyfikacyjnej. W dokumentacji przebiegu nauczania w danym roku szkolnym dokonuje się wpisu „zwolniony”.

5. Uczeń zwolniony z zajęć wychowania fizycznego umieszczonych w planie lekcji na pierwszych i ostatnich godzinach, może być na nich nieobecny tylko wówczas, gdy jego rodzice złożą dyrektorowi szkoły oświadczenie o odpowiedzialności za dziecko w tym   czasie. W takim przypadku nieobecności ucznia nie odnotowuje się w dzienniku lekcyjnym. W roku szkolnym 2011/2012 w czasie środkowych godzin uczniowie przebywają w bibliotece szkolnej.

Uwaga:
W przypadku nie ubiegania się przez ucznia o wydanie decyzji o zwolnieniu, uczeń przedkłada odpowiednie zaświadczenie lekarskie tylko nauczycielowi wychowania fizycznego. W takim przypadku uczeń podlega standardowej procedurze klasyfikacyjnej.