21 kwietnia 2017 r. w grodziskim Zespole Szkół nr 1 miało miejsce szczególne wydarzenie – świętowano jubileusz 110 - lat istnienia Liceum Ogólnokształcącego i 25 - lat Technikum.
Uroczystości  rozpoczęły się od przemarszu pocztu sztandarowego - w asyście dyrekcji ZS nr 1, nauczycieli, uczniów, rodziców, absolwentów, przedstawicieli lokalnych władz oraz zaproszonych gości - do kościoła św. Anny, gdzie zostało odprawione nabożeństwo dziękczynne.
Następnie powrócono do gmachu szkoły, by wziąć udział w uroczystej akademii jubileuszowej, inaugurującej obchody.
Dyrektor ZS nr 1 - Cezary Skalski powitał zebranych i przypomniał najważniejsze fakty z  historii placówki. Głos zabrali również przedstawiciele władz lokalnych i oświatowych.
Ważnym punktem programu było wręczenie przez Przewodniczącą Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego  Medalu "Pro Masovia", który został przyznany szkole oraz jej nauczycielom - Cezaremu Skalskiemu, Jolancie Parol, Katarzynie Wiśniewskiej i Annie Wrona.
Medal Pamiątkowy "Pro Masovia" jest wyróżnieniem okolicznościowym nadawanym przez Marszałka Województwa Mazowieckiego za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego.
Oprócz wyróżnień i medali przyznanych przez Marszałka Województwa Mazowieckiego wręczono również wyróżnienia honorowe przyznane przez Burmistrza Grodziska Mazowieckiego „Zasłużony dla Gminy Grodzisk Mazowiecki”. Honorowe wyróżnienie otrzymali nauczyciele i pracownicy emerytowani Zespołu Szkół nr 1 – Elżbieta Paśnicka, Elżbieta Nowicka, Krystyna Nawrocka, Lila Kasprzak-Karwot, Wiesława Langowska.
Medal  "Pro Masovia" otrzymali również Jolanta i Wiesław Forkasiewiczowie. Honorowy Konsul RP w Nicei – Wiesław Forkasiewicz oraz Prezes Stowarzyszenia  Azur Club France-Pologne – Jolanta Forkasiewicz od 2009 r. współpracują z Zespołem Szkół nr 1 w Grodzisku Mazowieckim w zakresie realizacji projektów zagranicznych staży zawodowych dla uczniów z klas gastronomicznych i hotelarskich ZS nr 1 Technikum nr 1 w ramach Programu Erasmus+, a wcześniej Leonardo da Vinci.
Uroczystości jubileuszowe to także podziękowania dla dyrektorów i nauczycieli oraz nauczycieli emerytowanych. Starosta Grodziski Marek Wieżbicki wraz z dyrektorem Zespołu Szkół nr 1 Cezarym Skalskim podziękowali byłym dyrektorom i nauczycielom za długoletnią pracę na rzecz szkoły.

Jubileuszowi szkoły towarzyszyło również uroczyste podsumowanie projektu „Gastronomia i hotelarstwo w wymiarze europejskim – nasza pasja i zawód” (Program Erasmus + SEKTOR KSZTAŁCENIE I SZKOLENIA ZAWODOWE, AKCJA 1, MOBILNOŚĆ EDUKACYJNA). Uczniowie otrzymali dokumenty, świadczące o odbyciu stażu zawodowego w restauracjach i hotelach na terenie Nicei – Europass Mobilność, Indywidualny Wykaz Osiągnięć (ECVET) oraz polsko-francuski certyfikat. Upowszechniali również rezultaty projektu, przygotowując poczęstunek dla przybyłych gości (kuchnia/obsługa konsumenta).
Uroczystość inauguracyjna zakończyła się częścią artystyczną, przygotowaną przez uczniów  i nauczycieli. Wspaniała kronika telewizyjna oraz występ artystyczny przedstawiający szkolę w różnych jej okresach, przeniósł zebranych do dawnych czasów i wzruszył do łez.
Później przyszedł czas na spotkania nauczycieli i absolwentów, spacer po szkole, oglądanie wystaw okolicznościowych, prezentujących historię i osiągnięcia placówki oraz bankiet przygotowany przez młodych adeptów sztuki kulinarnej – uczniów Technikum, zwieńczony jubileuszowym tortem.

Zespół Szkół nr 1 w Grodzisku Mazowieckim.

PODZIĘKOWANIA
W imieniu Społeczności Szkolnej pragnę podziękować wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację Jubileuszu 110-lecia LO oraz 25-lecia Technikum.
Serdeczne podziękowania kieruję do:
Rady Powiatu Grodziskiego
Starosty Grodziskiego Marka Wieżbickiego
Burmistrza Grodziska Mazowieckiego Grzegorza Benedykcińskiego
Nauczycieli Zespołu Szkół nr 1 w Grodzisku Mazowieckim
Rady Rodziców w Zespole Szkół nr 1 w Grodzisku Mazowieckim
Dziekana Dekanatu Grodziskiego ks. Prałata Eugeniusza Dziedzica

Anny Woźniak – Willa Radogoscz
Gabrieli Szpot – Wydawnictwo Ling  Brett
Małgorzaty Pawłowskiej – Wydawnictwo Ling  Brett
Pawła Klonowskiego  – Firma Klonpak
Tadeusza Steckiewicza
Sylwestra Rzeczkowskiego – Cukiernia Rzeczkowscy
Willi Radogoszcz
Firmy Aryzta
Mennicy Polskiej
Ośrodka Kultury Gminy Grodzisk Mazowiecki
Marcina Masalskiego
Joanny i Zbigniewa Gruszka
Barbary Przybysz

Serdeczne podziękowania kieruje do wszystkich przybyłych na uroczystości rocznicowe.

Dziękuje i serdecznie pozdrawiam Cezary Skalski – dyrektor ZS 1 Grodzisk Mazowiecki.

zs1

Dyrekcja i Społeczność Szkolna Zespołu Szkół nr 1
w Grodzisku Mazowieckim
ma zaszczyt zaprosić
Absolwentów, Uczniów, Rodziców i Sympatyków
„Grodziskiej Dziesiątki”
na Uroczyste Obchody 110 – lecia istnienia szkoły,
które odbędą się w jej murach
21 kwietnia 2017 r.

Program Obchodów - 21 kwietnia 2017 r.

•    13.30 – Przemarsz Pocztu Sztandarowego, Gości, Absolwentów, Uczniów, Rodziców z budynku szkoły do kościoła Św. Anny w Grodzisku Mazowieckim.
•    14.00 – Msza Święta dziękczynna w kościele Św. Anny w Grodzisku Mazowieckim.
•    15.00 – Przemarsz Pocztów Sztandarowych do budynku szkoły.
•    15.30 – Uroczystość inauguracyjna obchody w sali gimnastycznej szkoły.
•    17.30 – Spotkania nauczycieli i absolwentów (wystawy okolicznościowe, prezentacja osiągnięć szkoły, poczęstunek)
Zespół Szkół nr 1 w Grodzisku Mazowieckim, ul. Żwirki i Wigury 4
(22) 734 59 51, zs1grodzisk.pl