Działania w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa to akcja rozpowszechniona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celem jak sama nazwa wskazuje było zachęcenie uczniów do sięgania po książkę, uczestnictwa w różnych akcjach promocyjnych, spotkaniach autorskich. Nasza biblioteka sprostała tym zadaniom. Nasi uczniowie zapoznawali się z księgozbiorem Biblioteki Szkolnej oraz Biblioteki Publicznej. Czytelnicy mogli przynosić książki na szkolną półkę przed biblioteką by podarować książce nowe życie. Akcja takiej wymiany książek między czytelnikami nosi nazwę Bookcrossingu.
Zakupiono książki (za całe 15.000 zł. !) sugerując się listą utworzoną przez naszych uczniów.
Mieliśmy okazję spotkać lubianych autorów: Andrzeja Pilipiuka znanego miłośnikom fantasy oraz Hannę Krall autorkę znaną najbardziej maturzystom z reportażu „Zdążyć przed Panem Bogiem”.
W ramach projektu były proponowane liczne konkursy, które pokazały, że obcowanie z książką może być przyjemne i pożyteczne. Uczniowie tworzyli memy, plakaty, wystawy związane z literaturą.
Dla tych, którzy czytają dużo i dla tych, którzy czytają powoli wypożyczamy książki na ferie i wakacje.

 

"Kto tego nie widział, nigdy w to nie uwierzy ..."

Te słowa próbują wprowadzić widza w to, co zobaczy na ekranie w filmie Wojciecha Smarzowskiego "Wołyń". Ten budzący kontrowersje film mieli okazje zobaczyć wczoraj uczniowie  naszej szkoły. Na projekcje zaprosiła nas Biblioteka Publiczna. W trudny temat wprowadziła pani Edyta Gula z Instytutu Pamięci Narodowej w poprzedzającej film prelekcji, przybliżając ówczesne stosunki polsko-ukraińskie i uwarunkowania historyczne. Film wywarł ogromne wrażenie, nie tylko z powodu losów głównych bohaterów, ale z pokazania do jakiego zła jest zdolny człowiek. Żeby nie wyciągnąć pochopnych wniosków i zrozumieć problem ukazany w obrazie Smarzowskiego warto sięgnąć do innych źródeł. W tej polemice jeden z głosów brzmi: Zaskakuje mnie, że aspirację do wyjaśnienia prawdy o Polsce i Ukrainie wygłasza nie historyk, lecz reżyser. Nie wierzę w film fabularny mający ambicję wypowiedzenia prawdy na poziomie narodowym. Jako dzieło sztuki film może oddać prawdę jednostki ludzkiej – mówi Oksana Zabużko, pisarka z Ukrainy, laureatka nagrody Angelusa za powieść "Muzeum porzuconych sekretów".
Sam reżyser mówi: "Film nie ma na celu piętnować, ukazywać złego Ukraińca czy powielać stereotypów, tylko pokazywać zło nacjonalizmu: ideologii, która upowszechniana, propagowana, może prowadzić do zbrodni, do czystek etnicznych. Myślę, że to jest przestroga dla nas wszystkich: dla Polaków i dla Ukraińców. To przesłanie bardzo uniwersalne".
I tak ten film należy traktować, nie zapominając, że  jest to film o rzezi, o straszliwej zbrodni, o bezgranicznej nienawiści, refleksji nad naturą człowieka, ale jest to także film o wielkiej miłości.

 

Spotkanie autorskie z Hanną Krall

spotkanie hkrall 2016W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 23 listopada w sali konferencyjnej grodziskiego Centrum Kultury  odbyło się spotkanie z Hanną Krall, znaną dziennikarką i pisarką. W swojej twórczości autorka podejmuje problem skomplikowanych losów Polaków uwikłanych w politykę i historię. Najbardziej popularnym  utworem pisarki jest zapis jej rozmowy z Markiem Edelmanem na temat powstania w getcie warszawskim, znanym uczniom reportażem pod tytułem „Zdążyć przed Panem Bogiem”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie 2 al - profilu humanistycznego. Spotkanie wywarło ogromne wrażenie nie tylko z powodu prezentowania swojego utworu poruszającego tematykę Holocaustu, pani Hanna Krall czytała fragmenty „Białej Marii”- ale także z osobistym spotkaniem nie tylko autorki szkolnej lektury, ale także wrażliwym doświadczonym przez historię człowiekiem.

 

Szanowni Rodzice,
W roku szkolnym 2016/2017 nasza Szkoła realizuje projekt MEN Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Celem projektu jest propagowanie czytelnictwa, podkreślanie roli książki w życiu człowieka zachęcamy Państwa do zaangażowania się w projekt podzielcie się z dziećmi własnymi doświadczeniami czytelniczymi zapytajcie o książki, które czytają, przeczytajcie coś wspólnie.

Dlaczego warto czytać?

  • Czytanie wzbogaca słownictwo
  • Czytanie uczy poprawnego myślenia
  • Czytanie poszerza wiedzę
  • Czytanie rozwija wyobraźnię
  • Czytanie poprawia koncentrację i pamięć
  • Czytanie buduje poczucie własnej wartości
  • Czytanie ułatwia kontakty między ludźmi
  • Czytanie daje satysfakcję
  • Czytanie zabija nudę

 

W ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa gościła u nas p. Joanna Pietrzak, która na co dzień pracuje w Bibliotece Publicznej grodziskiego Centrum Kultury. Przedstawiła bogatą ofertę Biblioteki, zachęcała nie tylko do sięgania po tradycyjna książkę, ale także do korzystania z Cyfrowej Biblioteki Publikacji Naukowych ACADEMICA.
Okazało się, że wśród naszych uczniów jest wielu pasjonatów książek, zwłaszcza tych wykraczających poza kanon lektur szkolnych. Propozycje Biblioteki Publicznej są znane naszym uczniom, którzy są jej częstymi bywalcami.

 

"Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa" to akcja, której celem jest rozpowszechnianie czytelnictwa i zachęcania do sięgania po książki.

W ramach „ Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” Priotytet 3 w zakresie „Rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży,  w tym zakup nowości wydawniczych”. Zespół Szkół nr 1 w Grodzisku Mazowieckim uzyskał wsparcie finansowe na kwotę 15.000 zł. (wkład organu prowadzącego to 3.000 zł.) nawzbogacenie zbiorów bibliotecznych. W związku z tym w naszej szkole powstała wstępna lista książek, po które uczniowie deklarują, że chętnie będą sięgali. W projekcie jest wiele przedsięwzięć, które będą zrealizowane przez naszych uczniów, by propagować czytelnictwo i zachęcać do sięgania po tradycyjną książkę. Od wspólnego czytania przez  happeningi, spotkania autorskie po  lekcje biblioteczne oraz liczne konkursy i różne ciekawe formy będziemy  starać się zachęcać do obcowanie z literaturą.

Rekrutacja 2021/2022

rekrutacja 2020 2021

Dziennik LIBRUS

librus

Srebrna Szkoła

srebrna tarcza technikum 2018

Nasz kanał na Youtube

Dopalacze kradną życie

E-papierosy-profilaktyka

e papierosy

Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości

Wiarygodna szkoła

II konkurs literatury rosyjskiej

konkurs literatury rosyjskiej

II POWIATOWY KONKURS WIEDZY HISTORYCZNEJ

Dobry start w zawodzie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

czytelnictwo

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com