Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie”
Zespół Szkół nr 1 w Grodzisku Mazowieckim – Technikum nr 1
„Ponadnarodowe staże zawodowe kluczem do świata europejskiej gastronomii i hotelarstwa”
8 czerwca 2014 r. grupa 32 uczniów Zespołu Szkół nr 1 – Technikum nr 1 w Grodzisku Mazowieckim wyrusza do Nicei, aby odbyć 3-tygodniowy staż zawodowy w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci IVT. Uczestnicy projektu „Ponadnarodowe staże zawodowe kluczem do świata europejskiej gastronomii i hotelarstwa” będą godnie reprezentować szkołę, miasto, powiat i kraj, zdobywać wartościowe doświadczenie z zakresu gastronomii i hotelarstwa, podnosić umiejętności językowe (język francuski, w tym zawodowy). Poznają aspekty pracy zawodowej w odmiennych warunkach kulturowych i językowych.
Uczniowie ZS nr 1 – jako jedni z pierwszych w Polsce - uzyskają kwalifikacje i osiągnięcia zgodnie z ideą ECVET (europejskiego systemu transferu osiągnięć w kształceniu i szkoleniu zawodowym, który ma ułatwić gromadzenie, przenoszenie i uznawanie kwalifikacji rozumianych jako potwierdzone w danym państwie wyniki uczenia się). W projekcie ZS nr 1, realizowanym zgodnie z zasadami ECVET uczestnik zdobędzie kwalifikacje zawodowe, językowe, społeczne i kulturowe w wyniku oceny dokonanej przez stronę francuską.
Program stażu dotyczy uczniów kl. II i III, kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych (stanowisko: kuchnia), kucharz (stanowisko: kuchnia ) i technik hotelarstwa (obsługa gościa hotelowego, w tym obsługa konsumenta). Zakres obowiązków jest dostosowany do wymagań obowiązującego w kraju programu praktyk zawodowych. Staż obejmuje 120 godzin, a przeprowadzi się go w restauracjach i hotelach znajdujących się w centrum Nicei, rekomendowanych przez Stowarzyszenie Restauratorów – organizację goszczącą. W czasie wolnym od zajęć praktycznych uczestnicy będą realizować bogaty program kulturowy – zwiedzać Niceę i jej okolice.
W wyniku odbycia stażu zawodowego młodzież otrzyma Europass Mobilność, polsko – francuski certyfikat oraz indywidualny wykaz osiągnięć (ECVET).
Realizacja projektu przyczyni się do wykształcenia w pełni samodzielnego absolwenta, otwartego na świat i gotowego do profesjonalnego wykonywania obowiązków zawodowych.