W czwartek 27 września 2018 r. mieliśmy zaszczyt poznać prof. Zbigniewa Pełczyńskiego, wybitną postać - Honorowego Obywatela Grodziska Mazowieckiego, bohatera książki biograficznej "Podarunek życia", niezwykłego człowieka, szanowanego wykładowcę Oxfordu, a przede wszystkim ucznia szkoły podstawowej, która była zaczątkiem dzisiejszej Dziesiątki - naszej szkoły.
Fundacja Szkoła Liderów zorganizowała w Willi Niespodzianka spotkanie promocyjne polskiego wydania biografii profesora.
Zbigniew Pełczyński (ur. 1925) - żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz 1. Dywizji Pancernej generała Maczka - po wojnie wyemigrował do Wielkiej Brytanii, gdzie ukończył studia na University of St. Andrews i Oxford University. W 1956 został wykładowcą na Oksfordzie (filozofia polityczna).

Zbigniew Pełczyński to kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego, komandor Orderu Polonia Restituta i doktor honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego.