I ja pójdę, hen, daleko,
Gdzie świat pachnie majem,
Kwietnem błoniem, modrą rzeką,
Ślicznym, polnym krajem!
Gdzie te zboża, gdzie te jary,
Wysrebrzone roską,
Gdzie z modrzewia dwór nasz stary
Bieleje nad wioską!

(Maria Konopnicka, Zosia na wsi)

Wśród przepięknych, chwytających za serce melodii i pieśni ludowych: "Lipki", "W moim ogródecku", "Czerwonego jabłuszka", w takt dostojnego poloneza, skocznego kujawiaka czy dynamicznego trojaka odbył się w piątek, 8 czerwca 2018 roku w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim XI Przegląd Amatorskich Zespołów Ludowych - "Małe Siemionalia", organizowany corocznie przez Starostwo Powiatu Grodziskiego, Szkołę Podstawową nr 1 i Przedszkole nr 1 w Grodzisku Mazowieckim.

Pod honorowym patronatem Starosty Grodziskiego, pana Marka Wieżbickiego, zaprezentować się mogli soliści i amatorskie zespoły ludowe ze szkół i przedszkoli z terenu Powiatu Grodziskiego.
Przegląd amatorskich grup został zainicjowany przez Wojciecha Siemiona (1928-2010), aktora filmowego i teatralnego. Jego celem jest przede wszystkim pogłębianie wiedzy na temat twórczości ludowej, jej promocji oraz integrowanie społeczności lokalnej. Jest to doskonała okazja, aby młodzież poznała bogatą, różnorodną kulturę ludową Polski. Oprócz występów wokalnych można było również podziwiać rzeźbierskie arcydzieła, a także posłuchać dawnych instrumentów ludowych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 3bt: Antonina Kossut, Wiktoria Maciejewska, Weronika Sadowska, Magdalena Wojciechowska, Adrian Bałut, Adrian Gruba, Filip Leonarczyk oraz Jan Piwowarski. Zaprezentowali oni pokaz synchroniczny na ludowo w takt piosenki "Heniek" zespołu Brathanki, przygotowany pod kierunkiem kierownika szkolenia praktycznego, pani Julity Kaczmarek i nauczyciela języka francuskiego, Marcina Michaluka. Stroje oraz naczynia do pokazu zostały wypożyczone z Galerii Etnograficznej mieszczącej się w Willi Radogoszcz dzięki uprzejmości Pani Moniki Chrzanowskiej. Wianki oraz piękne girlandy wykonała samodzielnie Magda Wojciechowska.
Dodatkowo uczniowie klas 3bt: Anita Gruszczyńska, Kinga Olasek i Adrian Bieniaszewski pod opieką wicedyrektora szkoły, pani Katarzyny Wiśniewskiej obsługiwali stoisko Zespołu Szkół nr 1, przy którym zaproszeni goście i uczestnicy przeglądu mogli zasmakować wyśmienitego smalcu wraz z małosolnym ogórkiem oraz innych przysmaków "jak u babci", przygotowanych przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem nauczyciela przedmiotów zawodowych: pani Agnieszki Siwik i pani Ewy Tomczyk - Jabłońskiej.
Wszyscy uczestnicy otrzymali torby z motywem ludowym oraz pamiątkowe dyplomy. Mamy nadzieję, że występ naszych uczniów przyczyni się do dalszego poznawania przez nich naszych obyczajów ludowych i dziedzictwa kulturowego.