Już od najmłodszych lat każdy z nas uczył się oszczędzania, poprzez odkładanie zgromadzonych pieniędzy do skarbonki, bądź zaufanego miejsca. Jednak takie rozwiązania nie były do końca efektywne, gdyż zgromadzony kapitał nie pomnażał się…

Od września 2011 roku trwa V edycja akcji „Tydzień dla oszczędzania”, zaangażowali się w nią uczniowie z klasy 3bt pod opieką pani profesor Małgorzaty Staniszewskiej. Zajęcia przeprowadzone zostały w klasach I i II Liceum oraz Technikum, miały one charakter warsztatów.
W klasach I przeprowadzono zajęcia na temat: „Planujemy nasze osobiste finanse”, natomiast w klasach II „Chcę oszczędzać, ale jak to zrobić?”
Na lekcji pytaliśmy jak uczniowie rozumieją pojęcie oszczędzanie i skąd pozyskujemy na nie środki oraz po co ludzie oszczędzają? Zajęcia pozwoliły zwrócić uwagę młodszych kolegów na codzienne wydatki, jak zaplanować swój domowy budżet i tym samym kontrolować swoje wydatki. Poprosiliśmy  uczniów aby na moment zamienili się w „głowę rodziny” i zaplanowali budżet rodzinny tak aby był zrównoważony, a następnie tak aby była nadwyżka budżetowa w wysokości  2 000 zł która miała wystarczyć  na rodzinne  wakacje.
Natomiast w klasach II omówiliśmy sposoby inwestowania pieniędzy, tak  aby mieć z tego zysk, np.; lokata- polega na zdeponowaniu w banku pewnej sumy pieniędzy na określony z góry czas. Wybierając lokatę należy zwrócić uwagę na rzeczywiste oprocentowanie, gdyż bardzo często to podawane w mediach i promocjach różni się od faktycznego. Zależy ono od czasu trwania lokaty. Mogą mieć one oprocentowanie stałe lub zmienne. Po upływie określonego w umowie czasu  bank zwraca nam pełną sumę pieniędzy poszerzoną o odsetki. Musimy rozważać na jak długo chcemy założyć lokatę oraz jaką kwotę pieniędzy chcemy w nią zainwestować. Im dłuższa lokata tym oprocentowanie jej jest atrakcyjniejsze.
Jak obliczyć zysk z lokaty? Można skorzystać z kalkulatorów dostępnych w internecie bądź wyliczyć samemu swój zysk według następującego wzoru;
Z*(1+X/Y* 100%)*Y
Gdzie :
Z- kwota którą chcemy zainwestować,
X- stopa oprocentowania w skali roku
Y- okres kapitalizacji, czyli ile razy odsetki są kapitalizowane( dopisywane do rachunku).
Z  pomocą starszych kolegów, przygotowanych przez panią Małgorzatę Staniszewską, uczniowie obliczali  najbardziej opłacalną formą inwestowania pieniędzy.
Zajęcia pozwoliły zwrócić uwagę na codzienne wydatki, jak i zaplanować swój budżet domowy i tym samym kontrolować swoje finanse. Zamiast trzymać gotówkę w domu, lepiej zawsze wpłacić ją na lokatę.
Wybierając lokatę należy zwrócić uwagę na jej rzeczywiste oprocentowanie.

Aneta Ćiećwierska
Ewa Zabrzygraj
Andrzej Buczyński
Patryk Basiak

Kształcenie i Szkolenia Zawodowe Akcja 1 Mobilność Edukacyjna

BIP

bip logo


deklaracja dostepnosci 2020

Smacznie, zdrowo i sportowo

Regionalne Podróże Kulinarne 2020

regionalne podroze kulinarne

Kto jest Online

Odwiedza nas 126 gości oraz 0 użytkowników.

Rekrutacja 2021/2022

rekrutacja 2020 2021

Dziennik LIBRUS

librus

Srebrna Szkoła

srebrna tarcza technikum 2018

Nasz kanał na Youtube

Dopalacze kradną życie

Zdrowie i higiena

E-papierosy-profilaktyka

e papierosy

PRO MASOVIA

medal promasovia

Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości

Wiarygodna szkoła

II konkurs literatury rosyjskiej

konkurs literatury rosyjskiej

II POWIATOWY KONKURS WIEDZY HISTORYCZNEJ

Dobry start w zawodzie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

czytelnictwo

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com