A tu et à toi avec la cuisine française, czyli .... francuska kuchnia nie jest nam obca

 

„Dobra kuchnia jest podstawą prawdziwego szczęścia,

gdyż przyczynia rozkoszy miłości, pogłębia ufną przyjaźń,

rozbraja nienawiść i ułatwia interesy”.

A. Escoffier

 

Kuchnia francuska stała się punktem odniesienia dla smakoszy na całym świecie. Jest ona synonimem elegancji, wyrafinowania, wyśmienitego smaku i stylu. Doskonale oddaje myśl, że „człowiek żyje po to, żeby jeść”, a nie „je po to, aby żyć”. Geniusz kucharzy uczynił Francję niekwestionowaną światową stolicą kulinarną. Umiłowanie dobrego jedzenia jest tu powszechne i nawet zwykli ludzie potrafią z namiętnością i znawstwem rozprawiać na tematy kulinarne. René Prudhomme, francuski poeta i zarazem pierwszy w historii laureat literackiej Nagrody Nobla, powiedział, że tak jak łacina jest językiem uczonych, „język francuski jest językiem kuchni”.
O wielkiej sławie sztuki kulinarnej Francji niech zaświadczy również inicjatywa dwóch francuskich uczelni - Europejskiego Instytutu Historii i Kultury Żywności oraz Uniwersytetu w Tours, która doprowadziła do wpisania kuchni francuskiej na listę dziedzictwa narodowego UNESCO, co jest ewenementem na skalę światową. Nie sposób nie przyznać racji autorom tego pomysłu w stwierdzeniu wielkiej siły kulturotwórczej, jaką posiada kuchnia francuska. Ma ona tyle specjalności, że trudno się zdecydować na to, co wśród nich zajmuje miejsce pierwsze. Wina? Sery? Szampan? Czy stereotypowe - bagietka, ślimaki i żabie udka?
We Francji kuchnia to istny kunszt życia. Przyjemności stołu, plaisirs de la table, można więc spotkać w każdym domu, jest to prawdziwa sztuka życia - art de vivre. Panuje tu powszechne przekonanie, że nic nie nastraja człowieka tak przyjaźnie do świata, jak dobrze i smacznie zastawiony stół.
W lutym br. kuchnia francuska zawitała do naszej szkoły, a wszystko to za sprawą zorganizowanego konkursu „Wiedzy o kuchni francuskiej”.
Co to jest foie gras, tarta Tatin, kir, cassoulet, ratatouille, potrawa à la polonaise (czyli po polsku)? Z czego słynie Normandia, Bretania, Prowansja, Lotaryngia? Kim był Escoffier? Z czego składa się tradycyjny posiłek we Francji? Jakie są stopnie wysmażenia mięsa? Co oznacz skrót AOC? Jakie ciastka uroczo opisał Marcel Proust w powieści pt. „W poszukiwaniu straconego czasu”? Z tymi m.in. pytaniami musieli zmierzyć się uczestnicy etapu teoretycznego konkursu „Wiedzy o kuchni francuskiej”. Do szkolnego współzawodnictwa zgłosiło się dwadzieścia 3-osoobwych drużyn z klas I, II, III i IV Technikum nr 1. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test przygotowany przez nauczyciela języka francuskiego - p. Marcina Michaluka.
Do etapu praktycznego zakwalifikowało się sześć zespołów, które osiągnęły najlepszy wynik z testu. Zadaniem uczestników w drugiej części konkursu było przygotowanie dania głównego oraz deseru, charakterystycznych dla kuchni francuskiej. Pod opieką nauczycielek przedmiotów zawodowych - p. Julity Kaczmarek oraz p. Agnieszki Siwik uczestnicy przystąpili w poniedziałek - 20 lutego do przygotowania wybranych przez siebie dań. Uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością i pomysłowością. Wykonania i prezentacji konkursowych potraw mógłby pozazdrościć niejeden szef francuskich restauracji w Nicei, do której w czerwcu tego roku wyjadą na 3-tygodniowe praktyki uczniowie Technikum nr 1. Podobnie jak w 2010 roku, ich wyjazd jest finansowany z funduszy Komisji Europejskiej w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci.
Po czterech godzinach gotowania uczniowie mogli zaprezentować swoje specjały, takie jak cielęcina w sosie pieczarkowym, kaczka w pomarańczach, schab ze śliwką, kaczka w sosie żurawinowym, naleśniki Suzette, mus czekoladowy czy ciasto galette des rois. Swoje dania przedstawili do oceny w szkolnej sali obsługi konsumenta, która została przygotowana i udekorowana przez uczniów kl. I at pod opieką p. Katarzyny Wiśniewskiej.
W skład jury weszli: Honorowy Konsul Polski w Nicei – p. Michel Forkasiewicz oraz Jego żona - p. Jolanta Forkasiewicz, dyrektor ZS nr 1 – p. Andrzej Okurowski, wicedyrektorzy - p. Anna Wrona i p. Jolanta Parol, kierownik szkolenia praktycznego - p. Katarzyna Wiśniewska, nauczyciele przedmiotów zawodowych - p. Agnieszka Siwik i p. Julita Kaczmarek, a także nauczyciel języka francuskiego, pomysłodawca i organizator konkursu - p. Marcin Michaluk.
Oceniający stanęli przed ciężkim zadaniem - musieli wytypować najlepszą drużynę, co nie było łatwe, biorąc pod uwagę wysoki poziom konkursowej rywalizacji. Największy zachwyt i uznanie szacownego gremium zdobyła drużyna z klasy IV bt w składzie Marta Sawiak, Aleksander Kurtz oraz Mariusz Suchodolski. Drugie miejsce zajęła klasa III bt (Ewa Zabrzygraj, Andrzej Buczyński i Daniel Cichocki), trzecie - ponownie klasa IV bt (Kinga Pochylska, Dominika Przybylska i Sylwia Strzemieczna). Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki o kuchni polskiej i francuskiej oraz nicejskie łakocie od państwa Forkasiewiczów.
Warto dodać, że nagrodzeni to uczniowie, którzy odbyli staż zawodowy w Nicei w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci, bądź ci, którzy wyjadą tam w tym roku, a obecnie zdobywają wiedzę na temat Francji i szlifują umiejętności językowe.

Marcin Michaluk
nauczyciel języka francuskiego


Kształcenie i Szkolenia Zawodowe Akcja 1 Mobilność Edukacyjna

BIP

bip logo


deklaracja dostepnosci 2020

Smacznie, zdrowo i sportowo

Regionalne Podróże Kulinarne 2020

regionalne podroze kulinarne

Kto jest Online

Odwiedza nas 1584 gości oraz 0 użytkowników.

Rekrutacja 2021/2022

rekrutacja 2020 2021

Dziennik LIBRUS

librus

Srebrna Szkoła

srebrna tarcza technikum 2018

Nasz kanał na Youtube

Dopalacze kradną życie

Zdrowie i higiena

E-papierosy-profilaktyka

e papierosy

PRO MASOVIA

medal promasovia

Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości

Wiarygodna szkoła

II konkurs literatury rosyjskiej

konkurs literatury rosyjskiej

II POWIATOWY KONKURS WIEDZY HISTORYCZNEJ

Dobry start w zawodzie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

czytelnictwo

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com