upoluj ksiazke 2019W dniach 2-30 listopada 2019 roku odbędzie się trzecia edycja projektu "Upoluj swoją książkę". Uczniowie naszej szkoły będą mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków. Szczegóły akcji w bibliotece szkolnej i na plakatach.

logo czytaj pl 2018

Jesteśmy jedyną szkołą w Grodzisku, która przystąpiła do akcji CZYTAJ PL i przez cały listopad mamy dostęp do bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych e-booków i audio-booków. Wystarczy wygooglować :) czytaj pl i już tylko krok od przekroczenia progu wirtualnej biblioteki.
Należy pobrać aplikację mobilną Woblink, następnie przyjść do szkolnej biblioteki i zeskanować kod QR z plakatu i czytać, czytać, czytać...
W wirtualnej bibliotece można znaleźć takie hity, jak "Opowiadania bizarne" Olgi Tokarczuk, "Komeda. Osobiste życie jazzu" Magdaleny Grzebałkowskiej, kryminały Remigiusza Mroza i Wojciecha Chmielarza, "Okruch" Anny Ficner-Ogonowskiej, czy wreszcie pierwszy tom kultowych "Zwiadowców" Johna Flanagana.

W czerwcowe przedpołudnie o godzinie 10.00 uczestniczyliśmy w ogólnokrajowej akcji zachęcającej młodzież do czytania. Na trzeciej godzinie lekcyjnej Ci, którzy chcieli pochwalić się, że obcowanie z książką nie jest im obce, wyruszyli do ogrodu szkolnego i w wygodnych pozach - od postawy stojącej do wylegiwania się na trawie - zatapiali się w czytaniu właśnie. "Jak nie czytam, jak czytam" - to przewrotne hasło w zawadiackim tonie wyraża a nawet i obnaża optymistyczną prawdę, że uczniowie sięgają po książki. Tak więc prawda wyszła na jaw – czytamy książki, które nie stoją na półce z lekturami. Niechęć do książek ze szkolnego kanonu wynika z buntu uczniów do nakazów - jak sami mówią. Wśród czytelników pojawia się opinia, że lektury nieco "trącą myszką". Na szczęście są zwolennicy klasyki choć większość czytelników z większą przyjemnością sięga po literaturę współczesną.

14 grudnia od godz. 18 w bibliotece szkolnej rozpoczął się nocny seans filmów. Grupa uczniów - kinomanów wybrała do projekcji różne filmy, te uhonorowane licznymi nagrodami oraz cieszące się powodzeniem wśród młodych widzów. Nie zabrakło wzruszeń, strachu, śmiechu i wszystkich emocji, które wywołuja dramaty, horrory i komedie. Spotkanie było także okazją do pogadanek nie tylko filmowych. Czas umilony był doborowym towarzystwem oraz okraszony ciasteczkami wypieczonymi przez prof. Julitę Kaczmarek, a podarowanymi przez dyrektora Cezarego Skalskiego. Wszyscy uczestnicy Maratonu niewyspani, ale zadowoleni stwierdzili, że impreza się udała, a szkoła nocą jest znacznie przyjemniejsza niż w dzień :)
Opiekę nad super widzami sprawowały -prof. Magdalena Lis i prof. Edyta Chmielnicka.

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

1. W bibliotece obowiązuje cisza i zakaz spożywania posiłków.
  2. Godziny pracy biblioteki umożliwiają dostęp do jej zbiorów w czasie zajęć lekcyjnych i po ich zakończeniu.
  3. Z księgozbioru bibliotecznego mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele, rodzice i pracownicy szkoły.
  4. Każdy czytelnik zobowiązany jest do zaznajomienia się z regulaminem biblioteki.
  5. Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne.

WYPOŻYCZALNIA

1. Nauczyciele dokonują indywidualnych wypożyczeń lub na podstawie protokołu przekazania do pracowni przedmiotowej.
  2. Uczeń może wypożyczać książki jedynie na swoje nazwisko.
  3. Czytelnicy mają zapewniony częściowy dostęp do regałów z książkami i prasą.
  4. Wypożyczone materiały należy chronić przed zniszczeniem i zgubieniem.
  5. Jednorazowo można wypożyczyć dowolną ilość książek na okres nie dłuższy niż 3 tygodnie, ale w uzasadnionych przypadkach bibliotekarz może ograniczyć liczbę wypożyczeń z podaniem terminu zwrotu.
  6. Maksymalny czas wypożyczeń książki to 3 tygodnie. Za zgodą nauczyciela-bibliotekarza można ją prolongować na kolejny okres.
  7. Uczniowie przygotowujący się do olimpiad i konkursów mogą wypożyczyć większą liczbę książek na okres 2 tygodni.
  8. Czytelnik odpowiada materialnie za zniszczenie, uszkodzenie lub poplamienie wypożyczonych przez siebie książek i czasopism. W przypadku ich zniszczenia lub zagubienia, obowiązany jest zwrócić bibliotece książkę lub czasopismo wskazane przez nauczyciela bibliotekarza, odpowiadające aktualnej wartości rynkowej zniszczonej (zagubionej) pozycji.
  9. W razie zagubienia jednego woluminu książki wielotomowej czytelnik odkupuje wszystkie tomy wydania.
  10. Na dwa tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego każdy czytelnik ma obowiązek oddać wszystkie wypożyczone książki.
  11. Rozliczenie z biblioteką potwierdza bibliotekarz na karcie obiegowej ucznia swoim podpisem i pieczęcią biblioteki.
  12. Czytelnicy opuszczający szkołę (nauczyciele, uczniowie, pracownicy) zobowiązani są do pobrania zaświadczenia potwierdzającego zwrot materiałów wypożyczonych  z biblioteki.
  13. W drastycznych przypadkach nie przestrzegania regulaminu czytelnik może być pozbawiony prawa korzystania z biblioteki.
  14. Uczniom wyróżniającym się systematycznym czytelnictwem i biorącym udział  w pracach biblioteki przyznawane są nagrody na koniec roku szkolnego.

CZYTELNIA

1. Wszystkich czytelników obowiązuje kulturalne zachowanie i nie przeszkadzanie innym.
  2. Z czytelni mogą korzystać uczniowie i pracownicy szkoły oraz osoby spoza niej po uprzednim zostawieniu dokumentu ze zdjęciem u nauczyciela bibliotekarza, na czas korzystania z materiałów bibliotecznych.
  3. Z księgozbioru podręcznego można korzystać wyłącznie na miejscu za pośrednictwem bibliotekarza.
  4. Książek i czasopism nie wolno wynosić z czytelni.
  5. Korzystający z czytelni każdorazowo wpisują swoje imię i nazwisko do „Księgi odwiedzin czytelni”.

Partnerzy kształcenia zawodowego

• logo_alebosco.png