chlebekMamy najlepszy chleb w Europie: prawdziwy, żytni na naturalnym zakwasie. A najczęściej jemy jaki? Najgorszy, z byle jakiej mąki, pompowany gniot, który nie ma wartości odżywczych. Za to ma mnóstwo kalorii i jeszcze więcej chemii: emulgatory, spulchniacze, konserwanty, polepszacze. Duże przemysłowe piekarnie ich nie żałują, bo tak piecze się znacznie taniej i szybciej niż tradycyjnie. Bochenki wyglądają ślicznie są jak malowane. Tymczasem generalna zasada brzmi: im mniej w chlebie składników, tym lepiej. Dobry chleb składa się z zakwasu mąki i wody. I już. Im lepsza mąka tym smaczniejszy.
LUBIMY PSZENNY, bo jest delikatny miękki i biały.

Co w nim „pysznego”?

  • Gluten – w pszenicy jest go dużo. Im więcej tym chleb bardziej napompowany, bo gluten zatrzymuje dwutlenek węgla. „Zaradni” producenci dodatkowo dosypują polepszacze z glutenem.
  • Jasny kolor to wyprane z wartościowych składników białe ziarno i….kwas askorbinowy wybielający mąkę kiepskiej jakości.
  • Przyjemna sprężystość jest zasługą dobrego wyrobienia? Raczej dodatkowi α-amylazy i soi.

 

Pszenny też bywa dobry

  • Zwłaszcza jeśli jest z mąki typu graham albo orkiszu – bardziej wartościowej odmiany pszenicy. Mają mniej kalorii, więcej mikro i makroelementów oraz błonnik.

ŻYTNI CHLEB może najlepiej nie wygląda, za to jak smakuje! Ma też inne zalety.
Nie idzie w biodra

  • Mąka żytnia jest o wiele bogatsza w składniki mineralne (cynk, mangan, potas) i witaminy. Ma też niższy indeks glikemiczny, nie napędza głodu jak pszenna.
  • Starzy piekarz mówili, że najgorsza mąka żytnia jest lepsza od najlepszej pszennej. A najbardziej wartościowa jest żytnia z pełnego przemiału, razowa i pytlowa.

Poznasz go po wadze

  • Żytni bochenek jest cięższy, bardziej zwarty, bo ziarno żyta zawiera mniej glutenu niż pszenica.
  • Cięższy jest też chleb na prawdziwym zakwasie: im więcej dobrego, zdrowego zakwasu, tym bochenek więcej waży.

NIE KAŻDE CIEMNE PIECZYWO jest zdrowe.
Uwaga na farbowane lisy

  • Pszenne buły, które udają wartościowy chleb żytni, są przyciemniane karmelem (zabronionym!), słodem jęczmienia, sztucznymi miodem, melasą buraczaną.
  • Pieczywo pełnoziarniste jest bardziej wartościowsze i droższe. Producenci często posypują ziarenkami zwykłe gnieciuchy. Ludzie się nabiorą, zapłacą więcej.
  • Ciemna skórka oznacza bochenek pięknie wypieczony. Albo…z dodatkiem serwatki w proszku.

A TOSTOWE? Zawsze świeże, zawsze pyszne, zawsze… z turbodoładowaniem.

  • Nie bez powodu tosty niemal się nie starzeją. Co my tam mamy? L-cysteiny, stabilizator z piór i sierści, substancje przeciwgrzybiczne, kwas propionowy, dwutlenek siarki….wymieniać dalej?

Ciekawostka – Pieczywo chrupkie
Dietetyczne? W 100g chleba chrupkiego jest 6 razy więcej kalorii niż w 100g zwykłego! Ale chrupkie jest bardzo lekkie i dlatego jedna kromka ma mniej kalorii. Dobry chleb chrupki to mąka, otręby, płatki owsiane ewentualnie sól. Ale bywają „wzbogacone” mlekiem i jajkami w proszku. Tylko po co?

 

Źródło: Artykuł „Wiemy co jeść – śledztwo Kasi Bosackiej”, Magazyn Claudia (sierpień)

Smacznie, zdrowo i sportowo

Kto jest Online

Odwiedza nas 2187 gości oraz 0 użytkowników.

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com