Tłuszcze to nierozpuszczalne w wodzie substancje organiczne, najczęściej trójglicerydy - trzy cząsteczki kwasu tłuszczowego połączone z cząsteczka glicerolu.
Kwasy tłuszczowe zazwyczaj zbudowane są z prostych łańcuchów 16 i 18 atomów węgla, w której skład wchodzą rozpuszczalne w tłuszczach witaminy.

 

 

1g tłuszczu = 9 kcal

Tłuszcze w żywieniu.:
Tłuszcze jadalne ze względu na rodzaj produktów żywnościowych, w których występują można podzielić na dwie grupy:
- tłuszcze widoczne - to typowe tłuszcze, które znamy z życia codziennego
Np. masło, oleje roślinne, margaryny, smalce
- tłuszcze niewidoczne - to tłuszcze zawarte w różnych produktach, z istnienia których nie koniecznie zdajemy sobie sprawę
Np. mleko, śmietana, sery, mięso, ryby

Spożywanie tłuszczów jest niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmów, jednak zbyt duża ich ilość może być szkodliwa. Szczególnie niebezpieczne jest nadużywanie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, a więc tłuszczów nasyconych. Mają one negatywny wpływ na układ krążenia, gdyż są one przekształcane w cholesterol, który w nadmiarze osadza się w naczyniach krwionośnych, utrudniając przepływ krwi (choroba miażdżycowa). Uznaje się, iż dzienne spożycie tłuszczy nie powinno dostarczać więcej niż 300 mg cholesterolu.
Z tego względu powinno się eliminować z codziennej diety tłuszcze zwierzęce i zastępować je tłuszczami pochodzenia roślinnego np. margarynami, które są specjalnie utwardzanymi tłuszczami roślinnymi.

 

Tłuszcze roślinne czy zwierzęce?

- Tłuszcze roślinne są związkami nienasyconymi, a więc estrami gliceryny i nienasyconych kwasów karboksylowych na przykład kwasu oleinowego. Są to np.: oliwa, olej rzepakowy, słonecznikowy, arachidowy, lniany, masło kakaowe.
- Tłuszcze zwierzęce (masło, smalec, słonina) bogate w nasycone kwasy tłuszczowe podnoszą stężenie cholesterolu w surowicy i zwiększają krzepliwość krwi. Sprzyjają powstaniu miażdżycy, a tym samym i zawałów serca, otyłości oraz niektórych nowotworów.

Otóż...

Najkorzystniejsze dla organizmu jest spożywanie tłuszczów roślinnych. To co stanowi iż wyżej stawiamy tłuszcze roślinne od zwierzęcych to przewaga kwasów tłuszczowych nienasyconych, które zawierają brak szkodliwego cholesterolu. Kwasy tłuszczowe nienasycone są biologicznie czynne i biorą udział w wielu procesach i przemianach biochemicznych zachodzących w naszym organizmie.

Produkty korzystne dla zdrowia to takie które:

  • Mają obniżoną zawartość tłuszczu.
  • Zawierają jak najmniej kwasów nasyconych i trans.
  • Zawierają jak najmniej kwasów nienasyconych.
  • Nie zawierają cholesterolu.
  • Zawierają witaminy.

Jak najdalej od - produktów "fast food" zawierają ogromne ilości tłuszczów, głównie kwasów tłuszczowych nasyconych i trans. Gdy mamy zamiar zakupić wybrany produkt spożywczy przez nas, należy uważnie czytać listę składników produktu i tabelę wartości odżywczych.

Czy tłuszcz jest potrzebny naszemu organizmowi?

Tłuszcz jest potrzebny dla prawidłowej pracy organizmu. Jest głównym źródłem energii, chroni organizm przed utratą ciepła, jest niezbędny do wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i dla prawidłowej pracy hormonów.

 

Pamiętaj!

Zalecane jest obniżenie spożycia tłuszczów ogółem i zmiana tłuszczów zwierzęcych na roślinne!

 

ZALECENIA DOTYCZĄCE SPOŻYCIA TŁUSZCZÓW

  • Należy ograniczać spożycie tłuszczu ogółem - w dziennej racji pokarmowej tłuszcze nie powinny dostarczać więcej niż 25-30% spożywanej energii.
  • Zaleca się spożywanie jak najmniejszych ilości tłuszczów widocznych.
  • Głównym źródłem tłuszczu w diecie powinny być różne roślinne tłuszcze widoczne (oleje roślinne) i nieutwardzone margaryny miękkie.
  • Należy unikać spożywania produktów zawierających kwasy tłuszczowe i trans. Ich łączna ilość nie powinna przekraczać 10% energii dziennej racji pokarmowej.
  • Zaleca się, zwiększenie spożycia tłuszczów roślinnych bogatych w NNKT, tak aby dostarczały one 4-10% dziennej porcji energii.
  • Wędliny i tłuste mięsa należy zastępować chudymi oraz chudym drobiem bez skóry.
  • Korzystniej jest spożywać mleko i przetwory mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu niż masło.
  • Do smarowania pieczywa należy stosować nieutwardzone margaryny miękkie.
  • Należy zwiększyć spożycie ryb morskich do 2-3 razy w tygodniu.

 

Jakub Chyży, Michał Szafrański – 2 bt

Smacznie, zdrowo i sportowo

Kto jest Online

Odwiedza nas 317 gości oraz 0 użytkowników.

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com