Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie”

Zespół Szkół nr 1 w Grodzisku Mazowieckim – Technikum nr 1

„Ponadnarodowe staże zawodowe kluczem do świata europejskiej gastronomii i hotelarstwa”

Jak już od kilku lat, tak i tym razem uczniowie Zespołu Szkół nr 1 – Technikum nr 1 w Grodzisku Mazowieckim mogli zdobywać cenne doświadczenie oraz kompetencje zawodowe, językowe, personalne i społeczne, wyjeżdżając na staż do życzliwej nam Nicei.
Dzięki zaangażowaniu nauczycieli tworzących zespół projektowy, wsparciu ze strony Honorowego Konsula RP – Michela Forkasiewicza, jak również Jego małżonki – Jolanty Forkasiewicz młodzież z klas II i III (technik żywienia i usług gastronomicznych, kucharz, technik hotelarstwa) uczyła się fachu od najlepszych w hotelarsko – gastronomicznej branży, uzyskując także osiągnięcia w ramach ECVET (europejskiego systemu transferu osiągnięć w kształceniu i szkoleniu zawodowym).
Za sprawą organizacji goszczącej – Stowarzyszenia Restauratorów z siedzibą w Nicei mogliśmy zaoferować naszym uczniom 14 miejsc stażu. Były to spełniające wymagania projektu, uznane restauracje i hotele, znajdujące się w centrum miasta. Warto podkreślić fakt, że przedstawiciele Narodowej Agencji programu, monitorujący przebieg praktyki w Nicei bardzo wysoko ocenili jej przygotowanie oraz stałe i wciąż umacniane partnerstwo.
Stażyści spotkali się z życzliwym przyjęciem ze strony francuskich pracodawców. Podziękowali im za instruktaż, opiekę i wyrozumiałość podczas spotkania pożegnalnego, na które przybył również Honorowy Konsul RP w Nicei – Michel Forkasiewicz, Przewodniczący Stowarzyszenia Restauratorów – Hubert Boivin oraz Burmistrz Grodziska Mazowieckiego – Grzegorz Benedykciński. Plac Masséna stał się z kolei miejscem spotkania z francuskimi mediami, a zdjęcie naszych uczniów wraz z artykułem na ich temat ukazało się w poczytnej gazecie Nice Matin.
Podczas stażu uczestnicy projektu realizowali także bogaty program kulturowy, zwiedzając Muzeum M. Chagalla, Stare Miasto, Wzgórze Zamkowe w Nicei, Muzeum Oceanograficzne i Pałac Książęcy w Monaco, fort i Muzeum Morza na Wyspie św. Małgorzaty, miasteczko artystów - St. Paul de Vence czy Muzeum Kulinarne Augusta Escoffiera w Villeneuve-Loubet.
Po powrocie z Nicei stażyści przystąpili do upowszechniania rezultatów projektu i dzięki współpracy z CCIFP Francuską Izbą Przemysłowo-Handlową  wzięli udział w obchodach Święta Francji, zorganizowanych w lipcu na warszawskiej Saskiej Kępie. Jedną z atrakcji festynu na ulicy Francuskiej był pokaz kulinarny, w czasie którego uczniowie Zespołu Szkół nr 1 prezentowali swoje umiejętności, asystując Davidowi Gaboriaud.
To Francuz, kochający dobrą kuchnię, od kilku lat mieszkający w Polsce. Od listopada 2013 r. prowadzi w Kuchni+ swój program - "David w Europie". Live cooking z Davidem Gaboriaud przyniósł stażystom niezapomniane wrażenia, a ich prezentację publiczność nagrodziła gromkimi brawami. Na koniec pokazu młodzież zaprosiła zgromadzonych na degustację przygotowanych dań.
Już wkrótce stażyści będą mogli skorzystać z receptur przywiezionych z Francji. Dobrą okazją stanie się spotkanie podsumowujące realizację projektu, które zakończy prowansalski poczęstunek, przygotowany przez nicejskich praktykantów. Jednym z punktów programu uroczystości będzie wręczenie dokumentów, potwierdzających ukończenie stażu w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci, zdobycie umiejętności oraz osiągnięć ECVET. Każdy z uczestników projektu otrzyma Europass Mobilność, polsko – francuski certyfikat, a także Indywidualny Wykaz Osiągnięć.

mgr Anna Wrona
wicedyrektor Zespołu Szkół nr 1