25 września 2014 r. w Zespole Szkół nr 1 odbyły się warsztaty kulinarne w ramach projektu "Program informacyjno - szkoleniowy z zakresu jakości mięsa drobiowego skierowany do uczniów szkół gastronomicznych", realizowanego przez Związek Polskie Mięso.
Zajęcia prowadził Marcin Budynek – szef kuchni i dyrektor Gastronomii w Hotelu Warszawa w Augustowie. To założyciel Akademii Kulinarnej Marcina Budynka, który szkolił się we Francuskiej Szkole Gastronomicznej w Compiegne i zdobywał doświadczenie, m.in. w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Anglii, Chile i RPA.
W warsztatach wzięli udział uczniowie klas trzecich – technik żywienia i usług gastronomicznych, którzy w czerwcu 2015 przystępują do egzaminu z kwalifikacji w formie praktycznej. Wśród nich znaleźli się również nicejscy stażyści – uczestnicy projektu mobilności „Ponadnarodowe staże zawodowe kluczem do świata europejskiej gastronomii i hotelarstwa”, realizowanego w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci, którzy mogli zaprezentować umiejętności zdobyte we Francji. Celem spotkania było przeszkolenie uczestników z zakresu jakości mięsa drobiowego oraz instruktaż, odnoszący się do obróbki technologicznej mięsa drobiowego.
Program składał się z dwóch części - prelekcji merytorycznej, dotyczącej podziału i prezentacji drobiu, rozbioru drobiu na elementy kulinarne, składu chemicznego drobiu, podstawowych obróbek termicznych, chłodzenia i mrożenia, walorów kulinarnych drobiu oraz części praktycznej, w czasie której uczniowie poznali tradycyjne metody obróbki drobiu, nowoczesne techniki, marynowanie drobiu, kompozycje smakowe i aranżację potraw.
Warsztaty, zwłaszcza część praktyczna, były ciekawym i cennym doświadczeniem dla młodzieży. Uczniowie mieli możliwość sporządzania potraw w niekonwencjonalny sposób, korzystając z bardzo szerokiej gamy produktów. Zapoznali się także z procesem technologicznym sporządzania potraw z drobiu, uczestniczyli w tworzeniu ciekawych kompozycji, a zwieńczeniem miłego dnia była wspólna konsumpcja własnych wyrobów.