13 października 2011 roku w nicejskiej Szkole Gastronomiczno – Hotelarsko – Turystycznej Lycée Paul Augier odbyła się szczególna uroczystość.
Przewodniczący UNION PATRONALE DES CAFETIERS RESTAURATEURS ET METIERS DE LA NUIT CÔTE D’AZUR (Stowarzyszenia Restauratorów z siedzibą w Nicei) – Hubert Boivin otrzymał za swoją działalność, w tym współpracę z naszą szkołą, francuskie odznaczenie państwowe - Narodowy Order Zasługi (Ordre National du Mérite).
Jest to odznaczenie Republiki Francuskiej, ustanowione przez prezydenta Charles’a de Gaulle’a w roku 1963. Nadawany jest za zasługi w służbie państwowej, cywilnej i wojskowej.  Posiada pięć stopni: Kawaler (Chevalier), Oficer (Officier), Komandor (Commandeur), Zasłużony Oficer (Grand Officier) i Wielki Krzyż (Grand Croix). Nominacje do odznaczenia zgłaszane są przez ministrów rządu francuskiego dwa razy w roku – 1 maja i 1 listopada. Order przyznawany jest w czasie oficjalnej ceremonii.
W nicejskiej uroczystości wzięli udział m.in.: Przewodniczący Rady Departamentu, Prefekt Regionu, Prezydent Nicei, Konsul Hiszpanii, Honorowy Konsul Polski w Nicei, Dyrektor Lycee Paul Augier, członkowie Stowarzyszenia Restauratorów, przyjaciele i rodzina Odznaczonego, a także (w odpowiedzi na zaproszenie) Starosta Powiatu Grodziskiego – Marek Wieżbicki oraz delegacja Zespołu Szkół nr 1 w Grodzisku Mazowieckim: Anna Wrona – Wicedyrektor ZS nr 1 i Marcin Michaluk - nauczyciel języka francuskiego.
Warto przypomnieć o tym, że w 2010 r., korzystając z pomocy Honorowego Konsula Polski w Nicei – Michela Forkasiewicza, wspólnie ze Stowarzyszeniem Restauratorów zrealizowaliśmy projekt mobilnościowy - Europejskie kształcenie zawodowe kreatywnego pracownika w drodze ponadnarodowych staży (Program „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci). Grupa uczniów Zespołu Szkół nr 1 – Technikum nr 1 odbyła trzytygodniową praktykę w nicejskich restauracjach, uzyskując cenne doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.
Nasz projekt był nominowany przez Narodową Agencję Programu „Uczenie się przez całe życie” do Konkursu EDUinspiracje 2011, wyłaniającego najlepsze przedsięwzięcia tego typu, a jego idea oraz rezultaty zostały przedstawione w czasie szkolenia dla nowych wnioskodawców jako przykład dobrej praktyki.
Stowarzyszenie Restauratorów (nasza Organizacja Goszcząca) liczy ponad 440 członków. Na jego czele stoi Président Hubert Boivin, cieszący się w środowisku autorytetem i uznaniem. Przewodniczy on również la Fédération Départementale des Syndicats Patronaux des Cafetiers Restaurateurs Limonadiers des Alpes-Maritimes - czyli Stowarzyszeniu Restauratorów Departamentu Alpes-Maritimes i l’Union Patronale des Cafetiers Restauratueurs et du Métiers de la Nuit Côte d’Azur de Nice -  Stowarzyszeniu Restauratorów Nicejskich. Jest administratorem la Fédération Nationale de la Restauration Française - Narodowego Stowarzyszenia Restauracji Francuskich z siedzibą w Paryżu. Ponadto organizacje te należą do Stowarzyszenia Branży Gastronomiczno-Hotelarskiej.
UNION PATRONALE DES CAFETIERS RESTAURATEURS ET METIERS DE LA NUIT CÔTE D’AZUR, któremu przewodniczy Hubert Boivin działa w regionie słynącym z tradycji kulinarnej i turystycznej. Zrzesza restauratorów, zapewniających wysoką jakość świadczonych usług. Broni  praw i reprezentuje interesy pracowników swojej branży. Współpracuje też z hotelami, posiadającymi zaplecze gastronomiczne. Pomaga w rozwiązywaniu wszelkich problemów. Uzyskanie rekomendacji Stowarzyszenia to liczące się wyróżnienie.
Efektem współpracy podjętej przez Zespół Szkół nr 1 jest również obecnie realizowany projekt w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci Mobilność - Ponadnarodowe staże drogą do profesjonalizmu i mobilności na europejskim rynku pracy. Już w czerwcu 2012 r. młodzież z klas o specjalności technik żywienia i gospodarstwa domowego oraz technik hotelarz wyjedzie do Nicei, aby odbyć staż zawodowy w tamtejszych restauracjach i hotelach oraz uczyć się od najlepszych. Wynikiem tego przedsięwzięcia ma być wykształcenie w pełni samodzielnego, pewnego siebie  absolwenta, komunikatywnego, otwartego na świat, konkurencyjnego na rynku pracy i gotowego profesjonalnie wykonywać obowiązki zawodowe.
Wierzymy w to, że Pan Hubert Boivin - Kawaler Narodowego Orderu Zasługi Republiki Francuskiej zechce wspierać nas przy opracowywaniu i wdrażaniu kolejnych projektów, co posłuży kontynuowaniu oraz poszerzaniu zainicjowanej współpracy, a dla nas będzie zaszczytną nobilitacją.

Anna Wrona
wicedyrektor ZS nr 1 - koordynator projektu

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej

w ramach Programu "Uczenie się przez całe życie"